راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

فروشگاه روانشناسی

دانلود لیست نرم افزارهای وب سایت روانشناسی امین

عضويت در كانال تلگرام وب سايت روانشناسي امين

راهنمای خرید نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

پشتیبانی

امین عزیزی
Telephone number of امین عزیزی 09175382824

جستجو

فیس بوکفروشگاه فروشگاه RSS

حاضرین در سایت

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

عشق، گمشده روان شناسان

آخرین به روز رسانی چهارشنبه, 10 آذر 1395 11:01

 

عشق، گمشده روان شناسان: تحلیلی از واکنش روان شناسان به مسئله عشق در مراجعین و خود

عشق، گمشده روان شناسان: تحلیلی از واکنش روان شناسان به مسئله عشق در مراجعین و خود

دکتر حسین حسن آبادی[1]، خانم شاهد مسعودی

هدف: دانش روان‌شناسی و حرفه‌های مشاوره و روان درمانی به سرعت درحال گسترش‌اند. نیاز روزافزون افراد، خانواده‌ها و سازمانها به رفع مشکلات و ارتقاء توانمندیها از یک طرف و افزایش تعداد فارغ التحصیلان شاخه‌های روان‌شناسی از طرف دیگر به علاوه عواملی همچون وضعیت اقتصادی و فرهنگی جامعه و نیز فعال شدن نسبی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در گسترش این حوزه نقش تعیین کننده‌ای داشته‌اند. در چنین وضعیتی چالشهای مهمی در مقابل روان‌شناسان و بویژه مشاوران و روان درمانگران قرار دارد. موضوع عشق از جمله این چالشهاست. موضوعی که علیرغم حضور پر رنگ  در زندگی مراجعین ونیز توجه بعضی از نظریه پردازان بزرگ از قبیل فروید، فروم، مزلو، راجرز و می به آن، از طرف روان‌شناسی جاری کشور ما مورد بی‌توجهی و انکار قرار می‌گیرد. لذا در این مقاله قصد بر اینست که :1- جایگاه عشق هم در ایجاد و هم در رفع مشکلات روان شناختی تبیین شود 2- دلائل خودآگاه و ناخودآگاه کم توجهی ،تحریف و انکار عاملی با این اهمیت از طرف روان درمانگران و مشاوران تحلیل گردد و 3- پیامدهای آسیب‌زای این تحریف و انکار برای مراجعین و خود روان شناسان بررسی گردد.

 

روش: این مقاله مروری، با نگاهی به برخی تعاریف، ویژگیها و تقسیم بندیها‌ی مربوط به موضوع عشق و نقش آن در اختلالات روانی، از دو روش برای تبیین موضوع بهره می‌گیرد: اول، تحلیل کمّی و محتوایی ادبیات تخصصی موجود از جمله پژوهشها ،مقالات و کتابهای حوزه روان شناسی و دوم، تحلیل موضعگیری مکاتب روان شناسی و روان درمانی نسبت به پدیده عشق و تأثیر آگاهانه و ناخودآگاه آنها بر خودداری روان درمانگران و مشاوران از مواجهه و پرداختن به آن.

نتایج:شواهد‌‌ حاکی ‌از ‌آنست ‌که ‌وجود‌ نقش محوری پدیده عشق در رفع مشکلات روانی ‌‌رفتاری، بسیاری از مشاوران و روان درمانگران نسبت به آن کم توجهی و حتی بی‌توجهی نشان می‌دهند . این امر را می توان با بررسی ادبیات تحقیقی و گزارشهای بالینی موجود به خوبی استنباط نمود. بعلاوه گرایش عملی غالب روان شناسان به دیدگاههای شناختی ‌رفتاری این مسئله را دامن زده است. با این‌حال می‌توان رد پای فرهنگ عمومی ،تجارب گذشته و ویژگیهای شخصی آنها را نیز در لابلای این شواهد مشاهده کرد.

بحث: به نظر میرسد نوعی مقاومت و گریز از مواجهه با پدیده عشق عمدتاً به شکل تحریف و انکار وجود دارد. این مقاومت با عث می‌شود که یا به این مسئله نپردازند و یا چنانچه مشکل مراجع آنها را مجبور به پرداختن به این موضوع کند با عقلانی سازی، خود و مراجع را به سمت سرکوبی این نیاز اصیل و حیاتی سوق دهند. اما انکار و تحریف این حقیقت اجتناب ناپذیر نه تنها آلام عاطفی آنها را کاهش نمی‌دهد بلکه باعث تداوم ناخوشنودی‌های روانی رفتاری شده و مراجعین را به افرادی مصنوعی و بی‌روح تبدیل می‌کند. واقعیتی که همزمان گریبان خود روان شناسان را نیز می‌گیرد.1استادیار گروه روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد

روانشناسی بالینی مدیر سایت
نويسنده: Amin Azizi

اضافه کردن نظر